Fenci Fatih Hoca

TARİHİ HÜCRELERİNE KADAR ÖZÜMSEMİŞ BİRİSİ: DEMİRHAN HOCA

      Binbir zorluklar ve sıkıntılar içerisinde çalıştığı okul içerisinde “Laboratuvar Destekli Tarih Öğretimi” (TÜBİTAK- Bilim ve Teknik Dergisi, Sayı: 481, Aralık 2007) adlı projesi ile sözel bilimlerde bir ilki gerçekleştiren Demirhan hoca bu çalışması ile büyük bir ilgi toplamıştır. Bu çalışma kapsamında çalıştığı okulun fiziki şartlarını zorlayarak bir oda içerisinde gerekli ışıklandırma ve masa düzenlerini ayarlayarak bir müze oluşturmuş Demirhan hoca… Müzede neler yok ki eski paralar, dedelerden ninelerden kalma ip örme aletleri, eski sofra düzenleri, eski evraklar, eski gaz lambası düzenekleri… Daha neler neler. Kısacası uzun uğraş ve titizlikle gerçekleştirilen büyük bir özveriye dayanan bir çalışma. Gezerken eski günleri yâd ettik ve anılarımız gözlerimizin önünden film şeridi gibi geçti. Herkesin kendinden bir parça bulacağı müze burası.

      “Fıkralarla Tarih” adlı bir kitabı bulunan Demirhan hoca, bu kitabında tarih öğretiminde kullanılan bazı özel yöntemlerden bahsetmektedir. Ayrıca bahsedilen her fıkra ortaokul ve lise müfredatıyla bağdaştırılarak, bilimsel bir kaynağa dayandırılmıştır.

      “Tarih Dersini Minyatürleştirme” adlı projede ise tarihi öneme sahip eserlerin ve kişiliklerin minyatürlerini öğrencileriyle yaparak bunları kompozisyonlaştırıp sunuma hazırlamışlar. Böylece öğrenciler öğrendikleri bilgileri akılda kalıcı hale getirmişlerdir.

      TÜBİTAK işbirliği ile gerçekleştirilen “Canlı Tarih Projesi” kapsamında ise Demirhan Hoca, gençlerin geçmişe sahip çıkması ve geçmiş ile gelecek arasında köprü kurması amacıyla Kore Gazisi Sayın Ömer Hikmet KILIÇ’ ı sınıfına davet etmiştir. Öğrencilerin birebir yaşanmışlıkları dinlemeleri ve sordukları sorulara birinci ağızdan cevap almaları tarih öğretimi açısından önemli ve kalıcı bir etki yapmıştır.

      Son olarak 2015 yılı içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen -Eğitim ve öğretimde yenilikçilik ödülleri- kapsamında “Tarih Öğretiminde Yenilikçi Yöntemler” adlı içinde saha incelemesinin de bulunduğu çalışmasıyla bölgesel birincilik ödülünü okuluna kazandırmıştır.

      Birçok yerel ve ulusal basında önemli yazılar yazan Demirhan YILMAZ, tarih bilincini küçük yaşlarda öğrencilerine kazandırmaya, tarihi olaylardan ders çıkarmayı benimsemeye, özünü, kültürünü bilen ve bunlara sahip çıkan, her zaman öğrencileriyle iç içe ve birlikte aktiviteler yaparak gerektiğinde arkadaş gerektiğinde de öğretmen hassasiyetine dayalı bir ilişki ile bugüne kadar yüzlerce öğrenci yetiştirmiştir. Demirhan YILMAZ, öğrencileri tarafından öyle çok seviliyor ki doğum gününe girildiği gece yarısı 30 öğrencisi birden ellerinde pasta ile evin kapısını çalarak büyük bir sürpriz yapmışlardır.

      Demirhan YILMAZ, Tarih Öğretmenliği yanında Tarih Bilim Uzmanı ünvanına sahip olup Türkiye içerisinde ve dış ülkeler bazında ülkemizi Tarih Bilimi alanında temsil edici çalışmalara da gönüllü olarak katılmaktadır.

      Sevgili okurlar, Ülkemizde böyle güzel öğretmenlerimizin aslında daha çok olduğunu biliyoruz. Kıymetli öğretmenlerimiz her zaman başımızın tacıdır ve emekleri yadsınamayacak çalışmalarını -her türlü zorluğa rağmen- en ücra köşelerde sürdürmektedirler. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki öğretmenlerimiz karşımıza çıkan en iyi şansımızdır…

  
2040 kez okundu

Yorumlar

tebrik ederim     27/08/2015 20:47

Kiymetli ogretmenimizi tebrik ederim...yillarin egitimcisi olarak boyle calisan meslekdaslarim bana gurur veriyor. Insallah tum meslekdaslarimiza ornek olur...
Misafir -

Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret199245
Eğitim işinde ter döken herkesin eli öpülür.