Fenci Fatih Hoca

Site Haritası
Takvim
www.fencifatihhoca.com
Bir eğitim sitesidir.
EĞİTİMDE FARKLI BİR MODEL: VOLVOKS EKİBİ PROJESİ

EĞİTİMDE FARKLI BİR MODEL: VOLVOKS EKİBİ PROJESİ

 

Eğitim, yaşam boyu devam eden ve bireylerin her yönde gelişimlerini temel alan bir olgudur. Bu eğitim olgusu içerisinde çocuğun yaparak yaşayarak öğrenmesini sağlayan derslerden biri ise ismi daha önce Fen Bilgisi yeni ismi Fen ve Teknoloji olan derstir. Ancak Fen Bilimleri ile teknolojiyi iç içe barındıran bu ders saati ilköğretim okullarında 4 ders saati (1 ders saati 40 dk) olarak okutulmaktadır.

Günümüz çağında özellikle Fen Bilimlerinde uygulama çok önemlidir. Bu nedenle uygulamalı bir bilim olan Fen Bilimlerinde çocuğun bazı etkinlikleri, uygulaması ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapması gerekmektedir. Ancak öğrencilerin hepsinin de Fen Bilimlerine ilgi duymaları beklenemez. Bazı öğrenciler Müzik dersine, bazıları Matematiğe, bazıları da Sosyal Bilimlere ilgi duyarlar. Bu nedenle formatif zaman diliminde genel öğrenci kitlesine hitap eden Fen Bilimleri dersini bu projeyle biraz daha özele indirgedik. Proje kapsamında birinci amacımız Fen’e meraklı ve ilgi duyan öğrencilerin bu merak ve ilgilerini doyurmaktır. Dilerseniz Volvoks Ekibi Projesi’nin künyesine bir göz atalım.

 

PROJENİN BASAMAKLARI

Projenin Adı                          : Volvoks Ekibi Projesi

Projenin Amacı                     : 1. Fen’e ilgi duyan ve merak besleyen öğrencilerin deney, gezi, gözlem ve çeşitli etkinliklerle bu duygularını beslemek.

2. Öğrenciler arasında işbirliğine dayalı öğrenmeyi yaymak.

3. Fen Bilimleri için temel oluşturan AR-GE çalışmalarına bilgi aktarmak.

Projenin Kapsamı                : Proje Türkiye çapındaki ilköğretim öğrencilerini kapsar. Bu nedenle proje Ulusal bir niteliktedir.

Projenin Pilot Çalışması       : Proje Kütahya ili Altıntaş ilçesi İlköğretim okullarında 22 Şubat 2007 ve 10 Nisan 2008 tarihleri arasında uygulanmıştır. Bu çalışma süresince özellikle sınıf, ardından okul ve son olarak ilçe bazında Fen’e ilgi duyan, meraklı öğrenciler tespit edilmiştir. Öğrenciler gönüllülük esasına göre okul çıkışlarında, Fen Laboratuarında bazı deneyler yaptılar. Bu deneylerin Fen ve Teknoloji öğretmenince ilgi çekici ve ilginç deneyler arasından seçilmesi ve planlaması yapıldı. Öğrencilerin koruyucu eldiven, gözlük ve önlüklerle gerçekleştirdiği bu deneylerin fotoğrafları ve CD’leri çekildi. Ardından okul panolarında, okul gazetesinde ve ilçe gazeteleri ile internet üzerinden paylaşım gerçekleştirildi. Böylece “yapılan bilimin paylaşılması” ilkesi de yerine getirilmiş oldu.

Projenin Maliyeti                  : Proje okulların yerel imkânlarıyla gerçekleştirilmiş olup maliyet olarak günlük hayatta kullandığımız materyallerle adı geçen deney ve etkinlikler yapılmıştır. Kısaca maliyet çok düşüktür.

Proje Hedefleri                      : 1. Uluslar arası arenada Fen Eğitiminde ülkemizin ilk 5’te yer almasını sağlamak birinci hedeftir.

 2. Uluslar arası bazı sınavlarda (TIMMS, PIRLS) ülkemiz Fen alanında oldukça gerilerde kalmaktadır. Bu nedenle başarı oranının artması için öncelikle Fen’in teorik bilgi yığınından çıkartılıp, uygulamalı alanının ön plana çıkarılması ikinci hedeftir.

3. Öğrencilerin ilgi alanlarına göre eğitim almalarının daha alt yaşlara indirilmesi üçüncü hedeftir.

4. Yapılan deney ve etkinliklerin iller bazında sergilenmesi ve halka da tanıtılmasını sağlamak dördüncü hedeftir.

Projenin Unsurları               : 1. Projede uygulanacak etkinlikler Milli Eğitim Bakanlığı 2004 Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programına uygun ve bu paralelde olmalıdır.

2. Proje için gerekli izinler idari kurumlardan alınmalıdır.

3. Proje kapsamında okul duvarları ve panolar fen posterleri ve proje ekibinin yaptığı etkinliklerle donatılabilir.

4. Okul içerisinde geri dönüşümü özendirici önlemler alınabilir. Örneğin, çöpleri ayırma, gazete kâğıdından geri dönüşümlü temiz kâğıt yapma gibi.

5. Okul, il ve ilçe çapında Fen Bilimlerinin alt konuları paralelinde karikatür, resim, afiş, grafik, fotoğraf, makale ve kompozisyon yarışmaları düzenlenebilir.

6. Bahçesi uygun okullarda yemek artıklarının çürükçüllerce toprağa karışması, tohum- fidan dikimi gibi etkinlikler yapılabilir.

7. Öğrencilerce hazırlanan sunumların CD’ye çekilmesi ve bu CD’nin diğer öğrencilere sunumunun proje ekip öğrencilerince yapılarak diğer öğrencilerde özendirebilir.

8. Öğrenciler Bilim Çocuk-Bilim ve Teknik gibi bilimsel yayınlara çalışmalarını göndermeleri için özendirilebilir.

9. TUBİTAK tarafından yayınlanan kitaplardan bilhassa deney kitaplarından faydalanılabilir.

 

 

 

Proje Koordinatörü             : Fatih BOZYİĞİT

                                                 Eğitim Bilimleri Uzmanı

                                                 Fen ve Teknoloji Öğretmeni (Fatih İ.O.-Kütahya)

                                                 TÜBİTAK- Bil. ve Tek. Dergisi Makale Yazarı

  
3847 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret255444
Eğitim işinde ter döken herkesin eli öpülür.