Fenci Fatih Hoca

Site Haritası
Takvim
www.fencifatihhoca.com
Bir eğitim sitesidir.
UYGULAMALİ PROJE YAZİMİ (4006,BBE,XCV,VB.)

 

PROJE NO: 2011018645 

HAZIRLAYAN: MİRSAD AKDEMİR

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: FATİH BOZYİĞİT

FATİH İLKÖĞRETİM OKULU

PROJE ADI: BU BİR İLK BENİM YALDEDAY TUĞLAM

PROJENİN AMACI: Bu çalışmada; doğanın vazgeçilmez ve önlenemez bir unsuru olan depremlerin insan ve binalara zararını en aza indirmeyi amaçladık. Bunun için bugüne kadar literatürde hep kolon ve kirişi güçlendirmenin baz alındığını gördük. Biz farklı olarak daha önce denenmemiş olan binalarda kullanılan tuğlanın mukavemetini artırmayı ve aynı zamanda da yalıtım etkisini güçlendirmeyi dolayısıyla enerji tasarrufunu da sağlamayı amaçladık.

PROJENİN UZAK HEDEFİ: Üniversiteler ve mühendislerle görüşmeler sonucunda tuğladaki mukavemeti arttırmayı ve bu durumu ülke genelinde yerel yönetimlerle görüşerek yeni bina yapımında şart koşulmasını hedefledik.

 

PROJENİN ÖNEMİ: Bu çalışmanın çıkış noktası; yakın tarihimizde ülke olarak bizleri derinlerden yaralayan depremlerdir.  Sakarya depremi, Van depremi, Japonya (2011) ve Meksika (Mart 2012) depremlerinin büyük (depremin merkezinde açığa çıkan enerji) olmasına rağmen deprem şiddetinin (depremin yeryüzünde meydana getirdiği hasar-mal ve can kaybı) az olduğunu gördük. Bu çalışmamızda Pamukkale Üniversitesi, Muğla Üniversitesi ve Dumlupınar Üniversitesi ile işbirliği yaptık.

 

YÖNTEM: Projemizde tuğla üzerindeki sağlamlığı yani mukavemeti arttırmayı hedefledik. Ayrıca patent başvurusunda bulunacağımız için tuğla yapımında kullandığımız ekstra malzemeleri sembollerle vermek istiyoruz. Tuğlamızın içerisine %70 A maddesi, %10 B karışımı, %8 C maddesi ve %12 D maddesinden kattığımızda en uygun sonucu elde ettik. Bu maddelerin yüzde oranlarını 16 farklı deneme sonucunda elde ettik. Her deneme sonucunda mukavemet ölçümü yaptık. TSE kurumunun verilerine göre standart bir tuğladan daha dayanıklı tuğla yukarıdaki yüzdeliklere göre oluşmuştur. Ayrıca veriler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 

 

 

 

 

BULGULAR:

TSE STANDARTLARINA GÖRE TUĞLANIN KRITERLERİ

TSE Standartlarına Göre Standart Tuğlanın Oranları

Benim Yaldeday Tuğlamın Oranları

Karbonat Miktarı

%8-15

-

Plastiklik Suyu

%13,20-40,70

%18

Kuru Küçülme

%8 (maks.)

%8

Toplam Küçülme

%10 (maks.)

%10

Basınç Mukavemeti

23,5 N/mm2

26 N/mm2

Su Emme Oranı

%8’ den küçük

%10

Ateş Zayiatı

%10-13

-

A MADDESİ (bu A,B,C,D maddelerinin içeriği patent başvurusu düşünüldüğü için sadece yetkililere açıklanacaktır)

-

%70* (Bu madde ana madde olup çıktığı yere göre sonuçlarda değişiklik göstermektedir)

B MADDESİ

-

%10

C MADDESİ

-

%8

D MADDESİ

-

%12

 

 

SONUÇ: Yaptığımız 15 deneme boyunca kullandığımız A maddesinin çıktığı yere göre değişiklik göstermesi nedeniyle mukavemet standartların altında çıkmıştır. Ancak 16. denemede kullandığımız A maddesi ile karıştırdığımız B,C ve D maddeleri yukarıdaki dayanıklılık sonucunu vermiştir. 16. Tuğlamız TSE standartları üzerinde dayanıklılığa sahiptir. TSE standart Basınç Mukavemeti 23,5 N/mm2 iken Yaldeday Tuğlamızın Mukavemeti 26 N/mm2 çıkmıştır. Ancak bu A maddesi duruma göre değişkenlik arz etmektedir. Üniversitelerle ve Yüksek İnşaat Mühendisleriyle yapılan görüşmelerde kolon ve kirişlerin dışında tuğla örülü duvar mukavemetinin de depreme dayanıklılığı artıracağı bilgisi alınmıştır. Ortalama bir tuğlanın satışı 0,30 TL iken Yaldeday tuğlamızın seri üretimdeki ortalama fiyatı 0,45 TL’dir.

         ŞİİR: DEPREM BİR DOĞA OLAYIDIR,

                    PROJEMİZE KULAK VERMEN SENİN YARARINADIR.

                   DOĞADA DEĞİL, YAPAN İNSANDA KUSUR ELBET VARDIR.

                   SONUÇLARINA ÜZÜLMEMEK İÇİN TEDBİR ŞARTTIR.

                   BENİM ELİMDEN GELEN YALDEDAY TUĞLADIR.

 

 

  
11384 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret255427
Eğitim işinde ter döken herkesin eli öpülür.