Fenci Fatih Hoca

Site Haritası
Takvim
www.fencifatihhoca.com
Bir eğitim sitesidir.
HAYVAN SEVGİSİ VE EKMEK İSRAFINI ÖNLEME PROJESİ

FATİH ORTAOKULU’NDAN BİR PROJE DAHA…

İlimiz merkez Fatih Ortaokulu yapmış olduğu akademik ve sosyal projelere bir yenisini daha ekledi. “Hayvan Sevgisi ve Ekmek İsrafı” temalı projede özellikle kış aylarında kuşların yiyecek bulamaması üzerine geliştirilen bu proje çeşitli aktivitelerle desteklendi. Okulun 5. Sınıf öğrencileri tarafından uygulanan projede yine 5. Sınıf öğrencileri Sıla MEMİŞ ve Elif Ece KIRIŞ projenin öğrenci koordinatörlüğünü üstlendi.

                Proje koordinatörlerinden Sıla; “Öncelikle doğaya zarar veren ve petrol kökenli olan 5 litrelik su şişelerini evlerden topladık. Ardından okulumuz fen laboratuarında bu 5 litrelik pet şişelerin yan taraflarından pencereler açtık. Ardından arkadaşlarımızla toplantı yaparak evlerinde bayatlayan ve atıl hale gelen ekmekleri getirmelerini rica ettik” dedi.

                Kırış ise; “Arkadaşlarımızın çok yoğun ilgisiyle karşılaştık. Her gün düzenli olarak ağaçlara astığımız yemliklerin içerisindeki ekmekleri kontrol ettik, kuşlar yedikçe biz ekmekleri yemliklere koymaya devam ettik. Böylece hem ekmeklerin israf olup çöpe atılmasını önledik hem de soğuk kış günlerinde kuşların karnını doyurduk”  ifadesini kullandı.

                Proje Koordinatörleri okulun Fen Bilimleri Öğretmeni Fatih BOZYİĞİT, Sosyal Bilgiler Öğretmeni Cengiz KÖPRÜLÜ ve Matematik Öğretmeni Adli KUDU ise “projenin çok olumlu dönütleri olduğunu, öğrencilerde farkındalık oluşturulduğunu, hatta bazı öğrencilerin kendi evlerinde de balkonlara bu tip yemlik yaptıklarını” belirtti.

Bozyiğit proje ile ilgili yaptığı açıklamada; “ öğrencilerden gelen bu istek ve olumlu dönüt bizleri de projenin bir üst basamağına geçirdi. Kendi imkanlarımızla edindiğimiz kuluçka makinemizi laboratuarımıza yerleştirdik. Böylece öğrencilerimizle içine koyduğumuz yumurtaların gelişerek civciv haline gelme aşamalarını gözlemleyeceğiz. Öğrencilerimiz bir canlının gelişimine tanık olmanın heyecanı ve sabırsızlığı içindeler. Yeni eğitim modellerinin de hep gündeme getirdiği yaparak yaşayarak öğrenmeyi bizler okulumuzda uyguluyoruz. Sonuçta öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında bilim kültürüne, bilimsel sabır göstermeye, bilimsel meraka ve gözlem güçlerini geliştirmelerine katkı sağlayarak onların gelişimlerini her alanda desteklemeye çalışıyoruz” dedi.

                Okul Müdürü Murat ŞAHİN ise; “okulumuzda özellikle sene başından beri yapılan Neden Okumuyoruz?, Elektronik Atıkların Geri Kazanımı, Bilinçli Tüketici Hareketi, Mikrop Şişmanlatma, Yeşil Terapinin İnsan Psikolojisine Olumlu Etkisi, Askıda Kitap gibi projelerimizle ve akademik başarılarımızla ülkemiz eğitimine elimizden geldiğince ve imkanlarımız ölçüsünde katkı sağlamaya çalışıyoruz.  Bu bağlamda öğretmen, öğrenci ve ailelerimizi elimizden geldiğince destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. Bizler okul olarak ilimizde projelerle, olimpiyatlarla ve başarılarla anılarak örnek olmaya devam etmek istiyoruz” dedi.

  
3462 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret253103
Eğitim işinde ter döken herkesin eli öpülür.