Fenci Fatih Hoca

Site Haritası
Takvim
www.fencifatihhoca.com
Bir eğitim sitesidir.
OYUN ORTAĞIM OLUR MUSUN POROJESİ
.. bir proje...

ÇOCUKLAR UYUN OYNASIN PROJESİ

Kütahya Mehmet Çini İlkokulu tarafından uygulanan ve Dumlupınar İlkokulu ile ortak gerçekleştirilen “Oyun Ortağım Olur Musun?” projesi Maltepe Parkı’nda büyük bir katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi. Öğrencilerin internette çok fazla zaman geçirmeleri ve bunun sonucunda da sosyalleşmenin geri plana atılmasından yola çıkılan projede öğrencilere farklı oyunlar öğretildi. Yaş düzeyine uygun seçilen oyunları öğrenen öğrenciler farklı okullardan gelen akranlarıyla öğrendikleri oyunları oynayarak kaynaştılar. Daha sonra kendi okullarına ve mahallerine döndükten sonra öğrendikleri bu yeni oyunları kendi çevrelerine öğreterek yayılması planlanan oyunlar büyük ilgi çekti.

                Proje yürütücüsü öğretmenlerden Sermin BOZYİĞİT; “özellikle çocukların evde kapanıp, sürekli tek yönlü iletişim kurulan, hem ruh hem de beden sağlığını olumsuz etkileyen bilgisayar çağdayız. Bu nedenle öğrencilerimiz için bilinmeyen ve pedagojik formasyona, kültürümüze uygun oyunları araştırdık, bulduk. Öğrencilerimizle bu oyunları oynadık. Çok güzel geri dönütler gelince bizlerde bu oyunları ilimizdeki farklı okullardan öğretmen arkadaşlarımızla paylaştık. Meslektaşlarımız da projemize destek oldular. Öğrencilerimizi ortak bir tarihte buluşturduk ve oyunlarını birlikte oynamaları için ortam hazırladık. Bu bağlamda Kütahya İl Milli Eğitim Müdürümü Sayın Coşkun ESEN’e ve okul müdürlerimize ve öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ederiz, dedi.

                Muradiye ÖZ CANKURT ise; “çalışmamız çocukların dünyasında psikoloji ve sosyalleşme alanlarına hitap etmektedir. Okul bahçesinde veya sokakta gözlemlediğimizde çocukların hep aynı oyunları oynadığını gördük. Bu nedenle sıradanlıktan çocuklarımızı kurtarmak için farklı oyunları uyarladık ve özgürce oynamaları için ortam hazırladık. Olumlu dönütler gelmeye başladı. Özellikle velilerimiz ve öğrenciler projemizin içeriğinden çok memnun olduklarını ifade ettiler. Projemiz 4+4+4 sisteminde ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin birbirinden ayrılması sonucu özellikle ilkokul öğrencilerine büyük bir fırsat sağladı. Uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmektense bahçede, sokakta yaparak- yaşayarak, birbirleriyle etkileşim halinde sosyalleşerek vakit geçirdiler” ifadelerini kullandı.

                Mehmet Çini İlkokulu Müdürü Adem BAŞER; “projenin ilk uygulamasını bugün burada gerçekleştirdik. Umuyoruz ki kültürümüze ve pedagojiye uygun farklı çocuk oyunları ülkemizin tüm okullarına, sokaklarına yayılırsa öğrenciler daha fazla empati kurarak daha fazla iletişim içinde olup şiddetten uzak, mutlu bir çocukluk geçirirler. Bu da mutlu bireyler ve mutlu bir toplum olma yolunda atılmış minik bir adımdır” dedi.

  
2810 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret255429
Eğitim işinde ter döken herkesin eli öpülür.