Fenci Fatih Hoca

Site Haritası
Takvim
www.fencifatihhoca.com
Bir eğitim sitesidir.
MATEMATİK EFSANESİ; FERİDUN ÖĞRETMEN

MATEMATİK EFSANESİ; FERİDUN ÖĞRETMEN

En çok 1 yazmasını severdi. Henüz ilkokul 1. Sınıftaydı. Bir gün öğle arasında anneciğinin yanına geldi ve

  • “Anne biliyor musun? 1’in arkasında ne kadar çok sıfır olursa, o kadar büyük bir sayı olurmuş” dedi.

Annesi çocuğun gözlerindeki bu keşfetme duygusunun verdiği mutluluğu görünce o kadar mutlu olmuştu ki;

-“İnşallah oğlumu okutup, büyük bir adam ederim” diye dua etti.

Annenin duası kabul oldu. “2014 yılı yılın Fark Oluşturan Öğretmeni” Burdur’da görev yapan Matematik Öğretmeni Feridun Öğretmen seçilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek makamı Cumhurbaşkanlığı’na davet edildi.

Küçük yaşlardan beri Matematik ile olan içli dışlı çalışmalarıyla tanınan Feridun Öğretmen, öğrencilerine Matematik dersinin gülen yüzünü göstermeye ömrünü adamış birisi.

Öğrencilerinin Matematik ilgisini ortaya çıkarmaya çalışan Feridun Öğretmen, çıkarmış olduğu “PİRAMİT” adlı Matematik bülten serisiyle, bu bilim dalının sadece sınıflarda öğretilenlerden ibaret olmadığını tüm insanlığa göstermiş.

Feridun Öğretmen’in özellikle Matematik Laboratuvarı Projesi çok büyük ilgi çekmiş olup öğrencilere duvarları çizgi film karakterlerinin matematik sözleriyle dolu, LED TV’de matematik ve ahlaklı insan olgularının sürekli döndüğü sunuların bulunduğu, hayvan sevgisini aşılamak için sınıfında kaplumbağa ve balık besleme sorumluluğunu öğrencilerine vererek özgüvenlerinin tam olmasını hedefleyen Feridun Öğretmen tüm bu çalışmaları kendi bireysel imkanları ve girişimleriyle başarmış. Her ne kadar bu çalışmalar için defalarca zorlukla karşılaşsa da gönlünün derinliklerinde çocuklarına Matematik öğretme aşkı ile yanıp tutuşan ve tek derdi “benim ülkemin çocukları matematikte niye daha ileri gitmesin, önce dersi tanıtmalı ve sevdirmeliyim” duygusuyla yaklaşan Feridun Öğretmen kariyerinin genç yıllarında başarı merdivenlerini tırnaklarıyla kazıyarak tırmanmış.

Feridun Öğretmenin bilim dünyasına da birçok katkısı bulunmaktadır. Fibonacci Sayıları hakkındaki çalışmaları TÜBİTAK- Bilim ve Teknik dergisinde yayınlanmış. Oldukça olumlu dönütler almış. Ayrıca TÜBİTAK ve MEB ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen Bu Benim Eserim Fen ve Matematik Proje Çalışmalarında gerek Proje Danışmanı gerekse İl Çalışma Grubu ve Bölge Çalışma Grubu üyesi olarak görev almış.

Kendisine öğretmenlik nedir? diye yöneltilen bir soruya: “devasa cahillik ateşine karınca gücüyle de olsa su taşıyabilmektir….” cevabını vermiştir.

Geçtiğimiz yıl TÜBİTAK Bilim Fuarı çalışmalarıyla görev yaptığı okulda da proje yapma açısından çok zorluk yaşanılan Matematik alanında birçok proje çıkararak başarılı bir çalışmaya daha imzasını atmıştır.

Çalıştığı kurumlarda “her başarının altında o kurumdaki her bireyin işbirliği ve ahenk içinde çalışmasının öneminin olduğunu” vurgulayan Feridun Öğretmen, diğer meslektaşlarıyla işbirliği içerisinde çalışmasının da bu başarısında katkısı olduğunu belirtiyor.

Öğrencilerini tek çocuğu Elif Sıla’sı ile bir tutan ve en az O’nu sevdiği kadar seven Feridun Öğretmen, “ bu yapmış olduğum çalışmalarda eşim Matematik Öğretmeni Arife Hanımın ve kızımın desteği olmasa, özellikle eşimin anlayışlı davranışları olmasa bu çalışmaların hiçbirisi gerçekleşmezdi” diye vurguladı. Çalışmalarında velilerinin ve okul müdürünün, il milli eğitim müdürünün de çok desteğini gördüğünü vurgulayan öğretmenimiz 22-25 Kasım tarihleri arasında eğitim ve bilim dünyasına yaptığı bu katkıları nedeniyle Yılın Fark Oluşturan Öğretmeni olarak Cumhurbaşkanlığı’na davet edilerek, ağırlanmıştır.

Öğretmenimizi bizlerde canı gönülden tebrik ederek, mesleğinin 10. Yılında elde ettiği bu başarısına daha nice başarıları dünya çapında da ekleyerek görmek istediğimizi saygıyla iletiyoruz.

Güzel ülkemizde Matematik sevdirme adına nice Feridun Öğretmenlerin en ücra köylerde bile bulunduğunu ve yavrularımıza Matematik sevdirme adına çalıştıklarını biliyoruz.

Tüm fedakâr öğretmenlerimizin ve ailelerinin ellerinden saygıyla öperiz. 

 

  
4305 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret255444
Eğitim işinde ter döken herkesin eli öpülür.