Fenci Fatih Hoca

Site Haritası
Takvim
www.fencifatihhoca.com
Bir eğitim sitesidir.
ÇOCUKLARIMIZLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRME ÜZERİNE

        ÇOCUKLARIMIZLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK

Kıymetli öğrenciler;
Değerli anneler-babalar;

            

            Bizler çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmek için neler yapabiliriz?

      Öncelikle çocuklarımızın kaliteli ve nitelikli kitapları okuması eleştirel düşünmeye, analiz ve sentez yapmaya yatkın olmalarını sağlar. Ardından sokaktaki feni, matematiği öğrenmeleri için onları sokağa salıp, ağaçlara tırmanmasına, toprakla oynamasına, üstünü başını kirletmesine izin vermeliyiz. Ancak tabi ki günümüzde -uzaktan da olsa- çocuklarımızı kontrol ve gözetim altında tutmalıyız. Çocuklarımızı belgesel izlemeye özellikle son zamanlarda TV ve internet üzerindeki deney videolarını, belgesellerini izlemeye teşvik etme noktasında özen göstermeliyiz.

         İmkânlarımız ölçüsünde  çocuklarımızın evde  -güvenlik tedbiri almak şartıyla- deney yapmasına, dışarıda gözlem yapmasına özendirilmeleri ve teşvik edilmeleri gerekmektedir. Çocuklarımızı TÜBİTAK-Bilim ve Çocuk, Bilim ve Teknik, Meraklı Minik gibi bilimsel düşünceyi geliştirici ve ufuk açıcı aylık yayınları takip etmeye özendirmeliyiz.

         Çocuklarımız çocukluğunu yaşasın, oyun oynasın, çivi çakmayı, vida sökmeyi, salata yapmayı, yumurta kırmayı, temizlik yapmayı ve en önemlisi insanlarla iyi iletişim kurmayı öğrensin.

         Asla ve asla, günde 500 soru çözüyormuş, altı saat çalışıyormuş gibi söylemleri duyarak çocuklarınızı akranlarıyla kıyaslama yapmayınız. Üstelik aşırı miktarda soru çözmek çocukta hız oranının artmasına ve dolayısıyla hata yapma, dikkat etmeme, aceleci davranma gibi hisleri ön plana çıkarır. Bu durumda çok çalışıyorum ama yapamıyorum ön yargısına neden olup çocuğumuzu olumsuz etkiler. Yani yarardan çok zarar verebilir.

         Kıymetli okurlar, unutmayalım ki çocuklarımız çocukluğunu yaşasın. Her şeyden önemli olan onların ruh ve beden sağlığını korumuş bir birey olarak toplumda yer almalarına yardımcı olmak en asli görevimizdir. Çocuklarımıza ders zamanı ders, gezme zamanı gezme, eğlence zamanı eğlence bilincini yerleştirmeliyiz. Bunun içinde düzen ve disiplin ikilisiyle hareket etmeleri gerektiğini elimizden geldiğince öğretmeye çalışalım.

   Unutmayalım ki, gelecek bizim çocuklarımızla gelecek…

  
6549 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret253102
Eğitim işinde ter döken herkesin eli öpülür.