Fenci Fatih Hoca

Site Haritası
Takvim
www.fencifatihhoca.com
Bir eğitim sitesidir.
BAŞARININ ARKASINDAKİ ACI 2/3

BAŞARININ ARKASINDAKİ ACI 2/3

 

Vücudun bir bütün içinde çalışması için sağlık çok önemlidir. Bu nedenle sağlığımızı korumamız oldukça gereklidir. Düzenli olarak spor yapmak örneğin yürüyüş olabilir, fiziksel egzersizler yapmak, hareket halinde olmak sağlık için vazgeçilmez bir unsurdur. Dengeli beslenme de bu faktörler arasında sayılmaktadır. Bu bağlamda hazır yiyeceklerden uzak durmak ve tencere yemeği yemek sağlık için birebir etkilidir. Ayrıca uyku düzeni de sağlık için başlıca koşullardandır. Akşamları belirli bir saatte ve karanlık bir odada uyumak, uyumadan önce telefon ve tablet ile iletişimi kesmek iyi bir uyku için önemlidir. Kısacası sağlıklı bir yaşam için fiziksel egzersiz, beslenme ve uyku düzeni başarıyı yakalamak için gerekli unsurlardan biridir.

 

Günlük hayatta çevremizde olan her şey gözleme dayalıdır. Güneşin doğuşu, rüzgârın esmesi, yemeğin pişmesi, kek yapılması, gökyüzündeki yıldızlar, yağmurun oluşumu, gökkuşağının çıkması, ağaçların büyümesi gibi daha yüzlerce olay gözleme dayalıdır. Her zaman neden ve niçin sorularını kendimize sorarak olayların sebeplerini düşünmeliyiz. Merak duyduğumuz alanda kendimiz araştırma yapmalıyız. Büyüklerimizle sohbet etmeliyiz. Bir işin yapılışını bilen dede, nine, teyze, dayı, komşular, esnaflar, çalışanlar, anne ve babamızın arkadaşları bizim için bilgi kaynaklarıdır. O kişilere sorular sorarak bir şeyleri öğrenebiliriz. Kısacası çevremizde daima gözlem yapmalıyız. Ayrıca o konu ile ilgili bilgi alabileceğimiz herkesle iletişim kurmalıyız. En önemli aktörümüz ise merak duygumuzdur. Her zaman neden ve niçin sorularını kendimize sormalıyız.

 

Sanat alanında uğraş vermek beyin gelişimi için oldukça etkilidir. Bir müzik aleti çalma, resim yapma, farklı materyallerden tasarım oluşturma, karikatür çizimi, çeşitli materyallerle bir şeyler üretme çocuğumuz için çok yararlıdır. İlerleyen yıllarda olaylara sanatsal bir bakış açısı ile bakabilmek için mutlu olduğumuz bir alanda ilgi alanımızı genişletmek son derece yararlı olacaktır. Sanatsal bakış açısı olayların içerisine girme, onları farklı bakış açısıyla yorumlama anlamında çok etkilidir. Kısacası sanat ile ilgilenmek çocuğumuza farklı bakış açıları kazandıracaktır. Böylece çocuğumuzun analiz gücü gelişecektir. Olaylara tek açıdan bakmaktan ziyade çok yönlü bakabilmelerini sağlayacaktır.

 

Yoğun iş yaşantısı içerisinde çocuklarla ilgilenmek için fazla bir zaman oluşturamıyor olabiliriz. Ancak her şeye ve her yoğunluğa rağmen çocuklarla her zaman kısa da olsa zaman geçirmeliyiz. Gün içerisinde ne yaptıklarını, okulda bugün kimlerle oynadıklarını, derslerde neler öğrendiklerini, izledikleri bir belgesel ya da film ile ilgili analize dayalı soru cevap yapmayı, çocuğun ilgi duyduğu ve konuşmak istediği alan ile ilgili önceden araştırma yaparak onunla o konu hakkında konuşmayı, gelecek hayallerini, geçmişte kalan anıları (anılardan konuşmak bellek öğretimi için oldukça faydalıdır) konuşabiliriz. Kısacası çocuklarla iletişim çok önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren iletişimimiz pozitif yönde olursa ilerde büyüdükleri zaman bizlerle her şeyi paylaşıp sağlıklı bir iletişim sürdürmüş olurlar. Şimdi ve gelecekte çocuklarımızla sağlıklı iletişim kurabilmek için onlarla gerçek anlamda konuşmalıyız.  

  
570 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret257544
Eğitim işinde ter döken herkesin eli öpülür.